Znojemsko.info | Kristkova podyjská glypotéka

Znojemsko.info

Kristkova podyjská glypotéka

Kristkova podyjská glyptotéka je výtvarně-filozofická trasa poutních míst od pramene Moravské Dyje až po soutok Dyje a Moravy, kterou v letech 2005 až 2006 vytvořil sochař Lubo Kristek. Tato trasa prochází třemi státy - Českem, Rakouskem a Slovenskem - a nachází se na ní celkem jedenáct sochařských zastavení.

Život sochaře Lubo Kristka je odedávna spjat s vodním živlem, který se výrazně zrcadlí i v jeho tvorbě. Volné proudění je jeho bytostnou potřebou. Po tři desetiletí v Německu žil v povodí řeky, jíž místní nazývají "tatíčkem Lechem". Poté, co se vrátil do rodného (tehdy ještě) Československa, okouzlilo ho Podyjí, kde se nakonec usadil. V roce 2005 se pak spustil vodopád nápadů, které již v Kristkově mysli nějakou dobu zrály - vytvořit přírodní galerii soch věnovanou Podyjí.

Sen se stal skutečností a do roku 2006 Lubo Kristek vytvořil sérii jedenácti sochařských zastavení od pramene Moravské Dyje až po soutok řek Dyje a Moravy. Tato unikátní výtvarně-filosofická trasa poutních míst, nazvaná Kristkova podyjská glyptotéka, prochází pěti kraji tří států, stejně jako poutníci, hledající další a další zastavení.

Jednou z Kristkových posedlostí je oživování věcí zdánlivě neživých. Pořádá na Glyptotéce také happeningy a další akce, na kterých vdechuje život obrazům a scenériím pro ostatní do té chvíle neviditelným. Spojuje lidi nehledě na hranice a do Podyjí přivádí osobnosti z kultury, které již na mnoha zastaveních otiskly svou jedinečnost.

Díky Glyptotéce se Podyjí stává nejen cenným dědictvím a přírodní galerií soch, ale také místem setkání. Místem, které poutníkům přináší inspiraci a otvírá jejich vlastní fantazii. Lidé z různých států tak putují do Podyjí za sochami Lubo Kristka, školy (se kterými sochař rád spolupracuje) mají možnost setkat se s tvorbou této žijící legendy surrealismu na veřejně přístupných místech, či navštívit sbírku jeho dosavadního celoživotního díla.

A právě to bylo od počátku posláním Kristkovy podyjské glyptotéky. Překlenovat hranice, spojovat lidi a otvírat jim bránu do vlastní fantazie. Tento webový portál dává zážitkům z putování po Glyptotéce nový rozměr - umožňuje sdílení také Vašich fotografií čí příběhů. Naplňuje se tím Kristkova myšlenka společného sdílení kousku světa fantazie. Neboť, jak Mistr sám říká: "Zatrofuje-li v člověku dítě - ztratí fantazii, potratí-li lidstvo fantazii - vyhynem."

Zdroj: http://www.glyptoteka.cz/index.php/cz/
Znojmo - silueta města

PARTNEŘI PROJEKTU

© 2002 - 2024 | Provozovatel: Agentura Bravissimo
Veškeré materiály (fotografie, mapy, texty) jsou chráněny autorským zákonem a jejich použití musí být odsouhlaseno provozovatelem webu.
SEO webu sledují SEO nástroje.cz

Seo servis