26. 02. 2017- svátek má Dorota

Region Znojemsko

znojemsko

Znojemsko je atraktivním cílem nejen jižní Moravy či Česka, ale stále častěji i zahraničních návštěvníků, kteří jsou překvapeni širokou a různorodou nabídkou aktivit a zajímavostí regionu. Neustále roste počet hostů, kteří přijíždějí opakovaně.

Není divu. Jedním z největších fenoménů Znojemska je víno. I když ochutnáváme vína vyrobená ze stejných odrůd a totožných viničních tratí, jsou díky rozdílnému klimatu v daném roce každoročně jiná. Roste popularita dnů otevřených sklepů, které se uskutečňují v mnoha vinařských obcích. Milovníci vína mají možnost ochutnat zlatistý či rubínový mok i od malovinařů, kteří svá vína neuvádějí na trh. Znojemská vinařská podoblast se může jako první v České republice pochlubit apelačním systémem VOC Znojmo (Vína Originální Certifikace). Toto označení mohou mít vína odrůd Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sauvignon vyrobená v některém z 16 vinařství, která jsou členy sdružení VOC Znojmo. Tato vína musí pocházet z vybraných viničních tratí a projít zatříďováním, kde komise vybere jen ta nejlepší, která jsou charakteristická pro danou odrůdu i terroir Znojemska. Vzhledem k přísnému hodnocení jsou vína VOC zárukou vysoké kvality.

Velkým magnetem je nedotčená příroda – mezi Znojmem a Vranovem se na levém břehu řeky Dyje nachází nejmenší národní park Česka Podyjí, na který navazuje na rakouském území národní park Thayatal. Nedotčená příroda s minimem lidských zásahů vděčí nepřístupnosti území, kdy zde za minulého režimu bylo hraniční pásmo se zákazem vstupu. V Podyjí se vyskytuje mnoho chráněných rostlin a živočichů, z nichž mnozí jsou kriticky ohroženi. Podyjí má nehustější síť turistických značených cest, vedou zde i koňské stezky.

Milovníky historie zaujme barokní zámek ve Vranově n. Dyjí, gotický hrad Bítov, zámek Uherčice a mnohé zříceniny hradů. Zajímavý je i starý zámek v Jevišovicích s expozicí historie regionu a hudebních nástrojů.

Na své si přijdou i zájemci o technickou historii. Za prohlídku stojí hráz Vranovské přehrady s možností exkurze do elektrárny, u Jevišovic se nachází nejstarší zděná přehrada ve střední Evropě, ve Slupi je přístupný vodní barokní mlýn, v loňském roce byla otevřena expozice mlýna v Plenkovicích, zajímavá je prohlídka muzea motorismu ve Znojmě a muzea motocyklů na Lesné. Nejen vyznavači cyklistiky by si neměli nechat ujít unikátní muzeum jízdních kol v bývalé tvrzi v Boskovštejně, které představuje exponáty od roku 1817 a patří mezi nejlepší na světě.

Co nevynechat na Znojemsku

Historické památky: Zámek ve Vranově nad Dyjí, gotický hrad Bítov, starý zámek v Jevišovicích, zámek v Uherčicích, Nový hrádek u Lukova, zámeček ve Slatině s výtvarnou galerií, zámek v Bohuticích s expozicí křížové cesty, zámek v Miroslavi.

Technické zajímavosti: Barokní mlýn ve Slupi, nejstarší středoevropská přehrada v Jevišovicích, Muzeum motocyklů v Lesné, Muzeum motorismu ve Znojmě, pěchotní srub „Zahrada“ v Šatově, Minimuzeum obrany hranic Dyjákovičky, muzeum kol v Boskovštejně, expozici mlýna v Plenkovicích.

Přírodní zajímavosti: Národní park Podyjí, Přírodní park Jevišovka

Vinařské cíle: vinice Šobes, Staré vinice a Lampelberg (s ochutnávkou vín), loucký klášter, naučná vinice u Moravského sklípku v Šatově, Malovaný sklep v Šatově, šatovský sklepní labyrint, prohlídky sklepních uliček a vinných sklepů s ochutnávkami vín, putování vinobusem za vinařskými cíli v okolí Znojma.

Ostatní: Nákupní centra Excalibur City a Freeport na Hatích.

Fotogalerie

znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
znojemsko
PARTNEŘI

Město Znojmo
Jihomoravský kraj
IT Consulting CZ Znojemský týden
Veškeré materiály (fotografie, mapy, texty) jsou chráněny autorským zákonem
a jejich použití musí být odsouhlaseno provozovatelem webu
© 2017 - Provozovatel: Agentura Bravissimo, Znojmo

SEO webu sledují SEO nástroje.cz
REKLAMA
Jevisovice
REKLAMA
Shop & Fun
Facebook
Facebook
Kam na oběd?